Tesla’nın tam otomatik sürüş sistemi ücretsiz oluyor, büyük hamle

Bu özel teklif, kullanıcıların sürüş deneyimlerini kökten değiştirebilecek yenilikçi teknolojiyi yakından tanımalarını sağlayacak. Tesla‘nın bu adımı, sürüş teknolojileri alanındaki yenilikçi yaklaşımını bir kez daha vurguluyor ve kullanıcıların, araçlarının potansiyelini maksimum düzeyde keşfetmelerine olanak tanıyor.

Tesla‘nın tam otomatik sürüş teknolojisi, daha çok FSD olarak biliniyor ve sürüş deneyimini kökten değiştirmeyi vadeden bir yenilik olarak öne çıkıyor. Ancak bu vadetlerin üzerinden yıllar geçmesine rağmen hala somut bir sonuç ortaya çıkmış değil. Tesla, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tüm araç sahiplerine bu teknolojiyi bir ay boyunca ücretsiz deneme fırsatı sunarak, kullanıcılarına FSD’nin potansiyelini göstermeye hazırlanıyor.

FSD Beta v12 güncellemesi, defalarca ertelenmesine rağmen bu hafta itibarıyla dağıtılmaya başlandı. Tesla‘nın CEO’su Elon Musk, bu güncellemeyi “akıllara durgunluk veren” olarak nitelendiriyor ve arka planda büyük iyileştirmeler yapıldığını, sistemin eğitimi için devasa miktarda gerçek dünya sürüş verisi kullanıldığını belirtiyor.

Tesla’nın tam otomatik sürüş sistemi ücretsiz oluyor, büyük hamle

Ancak FSD gerçekten hayatı değiştirecek bir teknoloji mi? Seviye 2 sürücü yardım sistemleriyle, sürücüler hala sürüş kararlarından sorumlu tutuluyor. FSD’nin vaat ettiği eşsiz yeteneklere rağmen, birçok kullanıcı için FSD’nin yüksek maliyeti (12.000$ peşin veya aylık 199$ abonelik) büyük bir engel teşkil ediyor.

Tesla’nın çözümü ne? Denemeden sonra satın almak. Tesla daha önce de ücretsiz FSD denemeleri sunmuştu ancak bu seferki, tüm Amerika Birleşik Devletleri’ndeki sahipleri hedef alarak daha da büyük bir çaba içerisinde. Görünüşe göre Tesla, herkesin bu teknolojiyi bizzat deneyimlemesinden vazgeçmiyor.

Büyük bir itme nedeni ne? FSD’nin benimsenme oranı pek de parlak değil. Tesla bile yeni araç teslimatlarında çalışanlarını FSD demo yapmaya zorluyor. Bir aylık ücretsiz FSD deneme süreci bu hafta başlıyor. Başlangıçta Kuzey Amerika genelinde FSD’yi deneme fikri vardı ancak şimdilik bu fırsattan sadece Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Tesla sahipleri faydalanabiliyor.

Tesla daha önce Ekim 2016’dan sonra üretilen araçların gerekli özelliklere sahip olduğunu taahhüt etmişti ancak bu durum yanlış çıktı ve sistem çalıştırabilmek için maliyetli yükseltmeler gerektirdi. Tesla, bu eski araçları deneme sürecine dahil ederek iyi niyet gösterebilir. Sonuçta, bu araçlar otonom sürüş hayaliyle satıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x