Kurumsal Para, XRP Coin ve Bu 3’ünde: Bu 5’inden ise Çıkıyor!

Kripto varlıkların “cicim ayları” dönemi en azından şimdilik bitmiş gibi görünüyor. Rekor kıran yedi haftalık girişin ardından CoinShares’in son Kripto Varlık Fonu Akışları raporu, yatırımcı duyarlılığında önemli bir değişim olduğunu ortaya koyuyor.  Bu sırada XRP coin ve 2 altcoin için girişler artmış gibi duruyor. İşte detaylar…

CoinShares raporunda çıkışlar oldukça yüksek

18 Mart 2024’te yayınlanan rapor, önceki dönemdeki 12,3 milyar dolar tutarındaki girişten keskin bir geri dönüşe işaret ederek 942 milyon dolar tutarında rekor haftalık çıkışı ayrıntılarıyla anlatıyor.  Bu ani değişiklik, kripto pazarındaki son fiyat düzeltmesine bağlanıyor. Rapor, yönetim altındaki toplam varlıklardan (AuM) 10 milyar dolar silen düzeltmenin yatırımcıların tereddüt etmesine yol açtığını öne sürüyor. Toplam AuM, önceki döngünün en yüksek seviyesi olan 88 milyar dolar üzerinde kalırken, düşüş güveni sarsmış gibi görünüyor. Bitcoin, ETH, Solana, short Bitcoin ve Cardano’daki milyon dolarlık çıkışlar dikkat çekti.

Çıkış eğilimi piyasadaki hem yerleşik hem de yeni oyuncuları etkiledi. Sektörün baskın oyuncularından biri olan Grayscale, 2 milyar ABD doları tutarında önemli bir çıkışa tanık oldu ve bu durum genel hissiyata gölge düşürdü. Ancak yeni ABD ETF ihraççıları, 1,1 milyar ABD doları tutarındaki girişle bir umut ışığı sağladı ve Grayscale’in kayıplarını kısmen telafi etti. Raporda ayrıca olumsuz havanın ABD pazarıyla sınırlı olmadığı vurgulanıyor. İsveç, İsviçre, Almanya ve Hong Kong gibi Avrupa bölgelerinde de toplam 101 milyon ABD dolarını bulan çıkışlar yaşandı.

Ancak Brezilya ve Kanada, sırasıyla 9 milyon dolar ve 8,4 milyon dolar tutarında giriş kaydederek bu trende meydan okudu. Bu, bazı bölgelerde yatırımcı iyimserliğinin hala mevcut olduğunu gösteriyor. Kripto para birimlerinin tartışmasız kralı Bitcoin, çıkışların asıl yükünü çekti. Rapor, Bitcoin’den 904 milyon dolarlık şaşırtıcı bir çıkış olduğunu ortaya koyuyor ve bu da önde gelen kripto varlığa yönelik yatırımcıların güveninde önemli bir kayıp olduğunu gösteriyor. Genellikle fiyat düşüşlerinden faydalanan short Bitcoin pozisyonlarında bile 3,7 milyon dolar tutarında küçük çıkış görüldü.

XRP coin, AVAX, DOT, LTC için fon girişleri var

Ethereum, Solana ve Cardano gibi diğer büyük altcoinler de daha küçük ölçekte de olsa toplamda 43,3 milyon ABD doları tutarında çıkış yaşadı. Bu, piyasa düzeltmesinin yalnızca Bitcoin’de değil, genel olarak yatırımcı duyarlılığını etkilediğini gösteriyor. İlginç bir şekilde rapor, seçilmiş bir altcoin grubu için olumlu bir eğilim ortaya koyuyor. Polkadot, Avalanche ve Litecoin sırasıyla 5 milyon ABD Doları, 2,9 milyon ABD Doları ve 2 milyon ABD Doları tutarında net giriş yaşayarak trendi tersine çevirdi. Ayrıca XRP, 1.2 milyon dolarlık giriş sergiledi. Bu, yatırımcıların algılanan potansiyele sahip belirli altcoinlere odaklanmasının bir göstergesi olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x