Karar yazarı Beki: Gözünüz aydın, yeni vergi artışlarınız yolda

Karar yazarı Akif Beki,  Ocak 2024’te bütçe, aylık 151 milyar lira açık verdiğini vurgulayarak,  İktisatçı Mahfi Eğilmez’in  “bu bütçe açığıyla enflasyonla mücadele edilemez” sözlerini hatırlatarak, “Deneyimli vatandaşlar olarak bütçe açıklarının nasıl kapatılacağını biliyorsunuzdur. Gözünüz aydın, yeni vergi artışlarınız yolda” ifadelerini kullandı.

Beki’nin “Halkın mı müteahhitlerin mi vergi indirimi kalkacak?” başlıklı köşe yazısının ilgili bölümü şu şekilde:

“Nitekim Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek de Kanal 7 yayınında müjdeyi ağzından kaçırdı. Ek vergi planlamıyorlarmış bu sene, esktra zam da öngörmüyorlar ama seçimden sonra başka bir sürpriz hazırlıyorlarmış. Yüzde 20’lik KDV oranıyla gelir ve kurumlar vergisini artırmayacaklar. Ama vergide istisnaları, indirimli KDV oranlarını ve vergi muafiyetlerini gözden geçireceklermiş.

Vazgeçilen vergiler, 2023’te bütçe açığını karşılıyordu. Toplansa tuvalet kâğıdının KDV’si, benzinin ÖTV’si, arabanın MTV’si ikiye katlanmayacaktı. Vergi teşviki, desteği, kolaylığı veya avantajından en çok yararlananların başında inşaat sektörü geliyor. Hazine arazileri satışa çıkarılıp halka ek vergiler, vergilere de zam konacağına muaf tutulan müteahhitlerden vergileri tam alınabilirdi. Şimdilik soru şu: Açığı kapatacak yeni gelir kapısı, toplanmayan vergiler olarak belirlenmiş, ne âlâ da…

Kimin vergi muafiyeti, indirimi, istisnası kalkacak; halkın KDV’sinin mi, müteahhitlerin teşviklerinin mi? Temel gıda maddelerinde, zaruri ihtiyaçlarda indirimler kalkarsa yüzde 1’lik, yüzde 10’luk KDV oranları, yüzde 20’ye çıkacak. KDV’de yüzde 20’lik oran artırılmayacak diye hemen sevinmeyin. Yüzde 1’den yüzde 20’ye çıkması, iktidar zam saymasa da halkın sırtına yük bindirecek. Et, balık kuyruğundakiler; çay, kahve tiryakileri; çocuk okutanlar; hazır mısınız!”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x